Kodi zonal Kampong Cham (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kampong Cham

Kodi zonal / hyrja telefonike:

042     (+85542)

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kampong Cham (hyrja telefonike)


Prefiksi 042 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kampong Cham. Dhe Kampong Cham ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Kampong Cham, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kampong Cham, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 42. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 42 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kampong Cham për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 42.