Kodi zonal 042 / +85542Kodi zonal:042     (+85542)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kampong Cham

Shteti:

Kamboxhia


Kodi zonal 042 / +85542 (Kamboxhia)


Prefiksi 042 është kodi i zonës për Kampong Cham. Dhe Kampong Cham ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Kampong Cham, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kampong Cham, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +85542.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +85542 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kampong Cham për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0085542.
Llogaritësi I numrit të telefonit