Kodi zonal GhadamesQyteti/qyteza ose krahina:Ghadames

Kodi zonal:

484     (+218 484)

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ghadames, Libia


Prefiksi 484 është kodi i zonës për Ghadames. Dhe Ghadames ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Ghadames, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ghadames, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 484. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 484 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ghadames për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 484.