Kodi zonal 484 (+218484 / 00218484 / 011218484) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:484     (+218 484)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ghadames

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 484 / +218484 / 00218484 / 011218484, Libia (hyrja telefonike)


Prefiksi 484 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ghadames. Dhe Ghadames ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Ghadames, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ghadames, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 484. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 484 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ghadames për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 484.