Kodi zonal Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland)Qyteti/qyteza ose krahina:Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland)
Kodi zonal:014     (+35814)

Shteti:

Finlanda


Kodi zonal Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland) (Finlanda)


Prefiksi 014 është kodi i zonës për Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland). Dhe Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland) ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +35814.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +35814 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0035814.
Llogaritësi I numrit të telefonit