Kodi zonal 014 (+35814 / 0035814 / 01135814) (hyrja telefonike)Kodi zonal 014 / +35814 / 0035814 / 01135814, Finlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 014 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland). Dhe Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland) ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358 (00358), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +358 14. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +358 14 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Central Finland (Keski-Suomi / Mellersta Finland) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00358 14.