Kodi zonal 54 (+35254 / 0035254 / 01135254) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:54     (+352 54)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Esch-Sur-Alzette

Shteti:

Luksemburgu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 54 / +35254 / 0035254 / 01135254, Luksemburgu (hyrja telefonike)


Prefiksi 54 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Esch-Sur-Alzette. Dhe Esch-Sur-Alzette ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Esch-Sur-Alzette, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Esch-Sur-Alzette, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 54.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 54 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Esch-Sur-Alzette për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 54.