Kodi zonal 06 / +3586Kodi zonal:06     (+3586)
Qyteti/qyteza ose krahina:Vaasa (Vasa)

Shteti:

Finlanda


Kodi zonal 06 / +3586 (Finlanda)


Prefiksi 06 është kodi i zonës për Vaasa (Vasa). Dhe Vaasa (Vasa) ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Vaasa (Vasa), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vaasa (Vasa), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3586.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3586 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vaasa (Vasa) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003586.
Llogaritësi I numrit të telefonit