Kodi zonal ÝolötenQyteti/qyteza ose krahina:Ýolöten

Kodi zonal:

560     (+993 560)

Shteti:

Turkmenistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ýolöten (Turkmenistani)


Prefiksi 560 është kodi i zonës për Ýolöten. Dhe Ýolöten ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Ýolöten, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ýolöten, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 560. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 560 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ýolöten për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 560.