Kodi zonal Tawergha (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Tawergha

Kodi zonal / hyrja telefonike:

522     (+218 522)

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tawergha (hyrja telefonike)


Prefiksi 522 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tawergha. Dhe Tawergha ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Tawergha, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tawergha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 522. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 522 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tawergha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 522.