Kodi zonal Taigura (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Taigura

Kodi zonal / hyrja telefonike:

26     (+218 26)

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Taigura (hyrja telefonike)


Prefiksi 26 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Taigura. Dhe Taigura ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Taigura, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Taigura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Taigura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 26.