Kodi zonal Svay Rieng (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Svay Rieng

Kodi zonal / hyrja telefonike:

044     (+85544)

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Svay Rieng (hyrja telefonike)


Prefiksi 044 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Svay Rieng. Dhe Svay Rieng ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Svay Rieng, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Svay Rieng, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 44. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 44 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Svay Rieng për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 44.