Kodi zonal Suk Elkhamis (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Suk Elkhamis

Kodi zonal / hyrja telefonike:

206     (+218 206)

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Suk Elkhamis (hyrja telefonike)


Prefiksi 206 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Suk Elkhamis. Dhe Suk Elkhamis ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Suk Elkhamis, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Suk Elkhamis, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 206. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 206 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Suk Elkhamis për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 206.