Kodi zonal Sergipe (Aracaju) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Sergipe (Aracaju)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

79     (+55 79)

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Sergipe (Aracaju) (hyrja telefonike)


Prefiksi 79 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sergipe (Aracaju). Dhe Sergipe (Aracaju) ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Sergipe (Aracaju), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sergipe (Aracaju), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 79. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 79 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sergipe (Aracaju) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 79.