Kodi zonal São José do Rio Preto, Catanduva (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:São José do Rio Preto, Catanduva

Kodi zonal / hyrja telefonike:

17     (+55 17)

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal São José do Rio Preto, Catanduva (hyrja telefonike)


Prefiksi 17 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për São José do Rio Preto, Catanduva. Dhe São José do Rio Preto, Catanduva ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në São José do Rio Preto, Catanduva, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në São José do Rio Preto, Catanduva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 17. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 17 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në São José do Rio Preto, Catanduva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 17.