Kodi zonal SamosirQyteti/qyteza ose krahina:Samosir
Kodi zonal:0626     (+62626)

Shteti:

Indonezia


Kodi zonal Samosir (Indonezia)


Prefiksi 0626 është kodi i zonës për Samosir. Dhe Samosir ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Samosir, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Samosir, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62626.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +62626 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Samosir për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062626.
Llogaritësi I numrit të telefonit