Kodi zonal 0626 (+62626)Kodi zonal 0626 (+62626, Indonezia)


Prefiksi 0626 është kodi i zonës për Samosir. Dhe Samosir ndodhet në Indonezia. Nëse ndodheni jashtë Indonezia dhe dëshironi të telefononi një person në Samosir, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Indonezia është +62 (0062), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Samosir, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +62 626. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +62 626 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Samosir për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0062 626.