Kodi zonal RatanakiriQyteti/qyteza ose krahina:Ratanakiri
Kodi zonal:075     (+85575)

Shteti:

Kamboxhia


Kodi zonal Ratanakiri (Kamboxhia)


Prefiksi 075 është kodi i zonës për Ratanakiri. Dhe Ratanakiri ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Ratanakiri, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ratanakiri, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +85575.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +85575 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ratanakiri për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0085575.
Llogaritësi I numrit të telefonit