Kodi zonal PursatQyteti/qyteza ose krahina:Pursat
Kodi zonal:052     (+85552)

Shteti:

Kamboxhia


Kodi zonal Pursat (Kamboxhia)


Prefiksi 052 është kodi i zonës për Pursat. Dhe Pursat ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Pursat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pursat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +85552.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +85552 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pursat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0085552.
Llogaritësi I numrit të telefonit