Kodi zonal Oekusi (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Oekusi

Kodi zonal / hyrja telefonike:

39     (+670 39)

Shteti:

Timori Lindor

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Oekusi (hyrja telefonike)


Prefiksi 39 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Oekusi. Dhe Oekusi ndodhet në Timori Lindor. Nëse ndodheni jashtë Timori Lindor dhe dëshironi të telefononi një person në Oekusi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Timori Lindor është +670 (00670), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Oekusi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +670 39. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +670 39 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Oekusi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00670 39.