Kodi zonal Nazareth (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Nazareth

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+251 22)

Shteti:

Etiopia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Nazareth (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nazareth. Dhe Nazareth ndodhet në Etiopia. Nëse ndodheni jashtë Etiopia dhe dëshironi të telefononi një person në Nazareth, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Etiopia është +251 (00251), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nazareth, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +251 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +251 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nazareth për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00251 22.