Kodi zonal Mekele (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mekele

Kodi zonal / hyrja telefonike:

34     (+251 34)

Shteti:

Etiopia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mekele (hyrja telefonike)


Prefiksi 34 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mekele. Dhe Mekele ndodhet në Etiopia. Nëse ndodheni jashtë Etiopia dhe dëshironi të telefononi një person në Mekele, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Etiopia është +251 (00251), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mekele, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +251 34. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +251 34 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mekele për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00251 34.