Kodi zonal Lira (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lira

Kodi zonal / hyrja telefonike:

4734     (+256 4734)

Shteti:

Uganda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lira (hyrja telefonike)


Prefiksi 4734 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lira. Dhe Lira ndodhet në Uganda. Nëse ndodheni jashtë Uganda dhe dëshironi të telefononi një person në Lira, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uganda është +256 (00256), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lira, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +256 4734. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +256 4734 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lira për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00256 4734.