Kodi zonal 4734 / +2564734Kodi zonal:4734     (+256 4734)
Qyteti/qyteza ose krahina:Lira

Shteti:

Uganda


Kodi zonal 4734 / +2564734 (Uganda)


Prefiksi 4734 është kodi i zonës për Lira. Dhe Lira ndodhet në Uganda. Nëse ndodheni jashtë Uganda dhe dëshironi të telefononi një person në Lira, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uganda është +256, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lira, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +256 4734.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +256 4734 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lira për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00256 4734.
Llogaritësi I numrit të telefonit