Kodi zonal Karakalpakia (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Karakalpakia

Kodi zonal / hyrja telefonike:

61     (+998 61)

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Karakalpakia (hyrja telefonike)


Prefiksi 61 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Karakalpakia. Dhe Karakalpakia ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Karakalpakia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Karakalpakia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 61. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 61 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Karakalpakia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 61.