Kodi zonal 61 (+99861 / 0099861 / 01199861) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:61     (+998 61)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Nukus

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 61 / +99861 / 0099861 / 01199861, Uzbekistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 61 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nukus. Dhe Nukus ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Nukus, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nukus, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 61. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 61 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nukus për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 61.