Kodi zonal Kampong Chhnang (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kampong Chhnang

Kodi zonal / hyrja telefonike:

026     (+85526)

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kampong Chhnang (hyrja telefonike)


Prefiksi 026 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kampong Chhnang. Dhe Kampong Chhnang ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Kampong Chhnang, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kampong Chhnang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kampong Chhnang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 26.