Kodi zonal KaalifaQyteti/qyteza ose krahina:Kaalifa
Kodi zonal:626     (+218 626)

Shteti:

LibiaPrefiksi 626 është kodi i zonës për Kaalifa. Dhe Kaalifa ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Kaalifa, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kaalifa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 626.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +218 626 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kaalifa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 626.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Kaalifa (Libia)