Kodi zonal Juazeiro do Norte, Sobral (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Juazeiro do Norte, Sobral

Kodi zonal / hyrja telefonike:

88     (+55 88)

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Juazeiro do Norte, Sobral (hyrja telefonike)


Prefiksi 88 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Juazeiro do Norte, Sobral. Dhe Juazeiro do Norte, Sobral ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Juazeiro do Norte, Sobral, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Juazeiro do Norte, Sobral, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 88. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 88 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Juazeiro do Norte, Sobral për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 88.