Kodi zonal JannebyQyteti/qyteza ose krahina:Janneby

Kodi zonal:

04607     (+494607)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Janneby, Gjermania


Prefiksi 04607 është kodi i zonës për Janneby. Dhe Janneby ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Janneby, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Janneby, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4607. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4607 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Janneby për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4607.