Kodi zonal Hazar (Çeleken)Qyteti/qyteza ose krahina:Hazar (Çeleken)
Kodi zonal:240     (+993 240)

Shteti:

TurkmenistaniPrefiksi 240 është kodi i zonës për Hazar (Çeleken). Dhe Hazar (Çeleken) ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Hazar (Çeleken), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hazar (Çeleken), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 240.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +993 240 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hazar (Çeleken) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 240.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Hazar (Çeleken) (Turkmenistani)