Kodi zonal GulanlyQyteti/qyteza ose krahina:Gulanly
Kodi zonal:559     (+993 559)

Shteti:

Turkmenistani


Kodi zonal Gulanly (Turkmenistani)


Prefiksi 559 është kodi i zonës për Gulanly. Dhe Gulanly ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Gulanly, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gulanly, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 559.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +993 559 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gulanly për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 559.
Llogaritësi I numrit të telefonit