Kodi zonal Gubadag (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Gubadag

Kodi zonal / hyrja telefonike:

345     (+993 345)

Shteti:

Turkmenistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Gubadag (hyrja telefonike)


Prefiksi 345 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gubadag. Dhe Gubadag ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Gubadag, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gubadag, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 345. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 345 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gubadag për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 345.