Kodi zonal Florianópolis, Criciúma, TubarãoQyteti/qyteza ose krahina:Florianópolis, Criciúma, Tubarão
Kodi zonal:48     (+55 48)

Shteti:

Brazili


Kodi zonal Florianópolis, Criciúma, Tubarão (Brazili)


Prefiksi 48 është kodi i zonës për Florianópolis, Criciúma, Tubarão. Dhe Florianópolis, Criciúma, Tubarão ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Florianópolis, Criciúma, Tubarão, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Florianópolis, Criciúma, Tubarão, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 48.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +55 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Florianópolis, Criciúma, Tubarão për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 48.
Llogaritësi I numrit të telefonit