Kodi zonal Findel/Kirchberg (hyrja telefonike)Kodi zonal Findel/Kirchberg (hyrja telefonike)


Prefiksi 43 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Findel/Kirchberg. Dhe Findel/Kirchberg ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Findel/Kirchberg, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Findel/Kirchberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 43.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Findel/Kirchberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 43.