Kodi zonal DerianaQyteti/qyteza ose krahina:Deriana
Kodi zonal:625     (+218 625)

Shteti:

Libia


Kodi zonal Deriana (Libia)


Prefiksi 625 është kodi i zonës për Deriana. Dhe Deriana ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Deriana, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Deriana, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 625.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +218 625 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Deriana për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 625.
Llogaritësi I numrit të telefonit