Kodi zonal Delaware (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Delaware

Kodi zonal / hyrja telefonike:

302     (+1 302)

Shteti:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Delaware (hyrja telefonike)


Prefiksi 302 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Delaware. Dhe Delaware ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Delaware, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Delaware, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 302. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 302 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Delaware për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 302.