Kodi zonal CádizQyteti/qyteza ose krahina:Cádiz
Kodi zonal:856     (+34 856)
956     (+34 956)

Shteti:

SpanjaPrefiksi 956 është kodi i zonës për Cádiz. Dhe Cádiz ndodhet në Spanja. Nëse ndodheni jashtë Spanja dhe dëshironi të telefononi një person në Cádiz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Spanja është +34, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cádiz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +34 956.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +34 956 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cádiz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0034 956.


Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Cádiz (Spanja)