prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal Bauru, Marília, Botucatu (hyrja telefonike)

Kodi zonal Bauru, Marília, Botucatu (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Bauru, Marília, Botucatu

Kodi zonal / hyrja telefonike:

14     (+55 14)

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Bauru, Marília, Botucatu (hyrja telefonike)


Prefiksi 14 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bauru, Marília, Botucatu. Dhe Bauru, Marília, Botucatu ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Bauru, Marília, Botucatu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bauru, Marília, Botucatu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 14. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 14 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bauru, Marília, Botucatu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 14.