Kodi zonal Bascharage/Petange/Rodange (hyrja telefonike)Kodi zonal Bascharage/Petange/Rodange (hyrja telefonike)


Prefiksi 50 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bascharage/Petange/Rodange. Dhe Bascharage/Petange/Rodange ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Bascharage/Petange/Rodange, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bascharage/Petange/Rodange, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 50.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 50 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bascharage/Petange/Rodange për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 50.