Kodi zonal Atamyrat (Kerki) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Atamyrat (Kerki)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

444     (+993 444)

Shteti:

Turkmenistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Atamyrat (Kerki) (hyrja telefonike)


Prefiksi 444 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Atamyrat (Kerki). Dhe Atamyrat (Kerki) ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Atamyrat (Kerki), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Atamyrat (Kerki), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 444. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 444 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Atamyrat (Kerki) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 444.