Kodi zonal Ashgabat



Qyteti/qyteza ose krahina:Ashgabat
Kodi zonal:12     (+993 12)

Shteti:

Turkmenistani


Kodi zonal Ashgabat (Turkmenistani)


Prefiksi 12 është kodi i zonës për Ashgabat. Dhe Ashgabat ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Ashgabat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ashgabat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 12.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +993 12 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ashgabat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 12.




Llogaritësi I numrit të telefonit