Kodi zonal AlmeríaQyteti/qyteza ose krahina:Almería
Kodi zonal:950     (+34 950)

Shteti:

Spanja


Kodi zonal Almería (Spanja)


Prefiksi 950 është kodi i zonës për Almería. Dhe Almería ndodhet në Spanja. Nëse ndodheni jashtë Spanja dhe dëshironi të telefononi një person në Almería, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Spanja është +34, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Almería, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +34 950.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +34 950 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Almería për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0034 950.


Llogaritësi I numrit të telefonit