Kodi zonal Al Josh (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Al Josh

Kodi zonal / hyrja telefonike:

454     (+218 454)

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Al Josh (hyrja telefonike)


Prefiksi 454 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Al Josh. Dhe Al Josh ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Al Josh, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Al Josh, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 454. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 454 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Al Josh për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 454.