Kodi zonal Åland Islands (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Åland Islands

Kodi zonal / hyrja telefonike:

018     (+35818)

Shteti:

Finlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Åland Islands (hyrja telefonike)


Prefiksi 018 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Åland Islands. Dhe Åland Islands ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Åland Islands, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358 (00358), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Åland Islands, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +358 18. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +358 18 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Åland Islands për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00358 18.