Kodi zonal 963 / +34963Kodi zonal:963     (+34 963)
Qyteti/qyteza ose krahina:Valencia

Shteti:

Spanja


Kodi zonal 963 / +34963 (Spanja)


Prefiksi 963 është kodi i zonës për Valencia. Dhe Valencia ndodhet në Spanja. Nëse ndodheni jashtë Spanja dhe dëshironi të telefononi një person në Valencia, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Spanja është +34, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Valencia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +34 963.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +34 963 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Valencia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0034 963.


Llogaritësi I numrit të telefonit