Kodi zonal 95 (+29995)Kodi zonal 95 / +29995, Grenlanda


Prefiksi 95 është kodi i zonës për Uummannaq. Dhe Uummannaq ndodhet në Grenlanda. Nëse ndodheni jashtë Grenlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Uummannaq, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Grenlanda është +299 (00299), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Uummannaq, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +299 95. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +299 95 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Uummannaq për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00299 95.