Kodi zonal 95 (+29995 / 0029995 / 01129995) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:95     (+299 95)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Uummannaq

Shteti:

Grenlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 95 / +29995 / 0029995 / 01129995, Grenlanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 95 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Uummannaq. Dhe Uummannaq ndodhet në Grenlanda. Nëse ndodheni jashtë Grenlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Uummannaq, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Grenlanda është +299 (00299), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Uummannaq, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +299 95. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +299 95 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Uummannaq për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00299 95.