Kodi zonal 95 (+5595 / 005595 / 0115595) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:95     (+55 95)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Roraima (Boa Vista)

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 95 / +5595 / 005595 / 0115595, Brazili (hyrja telefonike)


Prefiksi 95 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Roraima (Boa Vista). Dhe Roraima (Boa Vista) ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Roraima (Boa Vista), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Roraima (Boa Vista), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 95. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 95 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Roraima (Boa Vista) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 95.