Kodi zonal 938 / +1938



Kodi zonal:938     (+1 938)
Qyteti/qyteza ose krahina:Alabama

Shteti:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)



Prefiksi 938 është kodi i zonës për Alabama. Dhe Alabama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Alabama, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alabama, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 938.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +1 938 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alabama për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 938.




Llogaritësi I numrit të telefonit